Vlada FBiH je na današnjoj sjednici u Sarajevu utvrdila i Parlamentu FBiH uputila Prijedlog zakona o upravljanju državnim kapitalom u privrednim društvima u FBiH.
To zakonsko rješenje, kako je poznato, bilo je predmetom razmatranja u Federalnom parlementu, a obavljene su i javne rasprave u Sindikatu, Privrednoj komori i na Ekonomsko-socijalnom vijeću.
- Ovaj zakon se isključivo odnosi na privredna društva sa učešćem državnog kapitala koja su u nadležnosti Federacije BiH, a radi se o oko 50 privrednih s društava, uvrštenih na listu vršenja ovlaštenja, kazao je danas na pres-konferenciji federalni ministar energije, rudarstva i industrije Erdal Trhulj.
Tim zakonom se, prema njegovim riječima, jasno definiše i način osnivanja novog privrednog društva sa sto posto učešćem državnog kapitala.
Također, zakon predviđa izradu strategija i plana upravljanja državnim kapitalom u privrednim društvima gdje bi učestvovali relevantni stručnjaci i sve je usaglašeno sa evropskim smjernicama o načinu upravljanja državnim kapitalom.
Zakonom je, prema Trhuljevim riječima, predviđeno precizno definisanje privrednog društva i njegovog sjedišta, zatim da se jasno istakne visina učešća državnog kapitala u osnovnom kapitalu, a za privredna društva organizovana u obliku dioničkog društva da se izrazi i broj dionica, zatim da se tačno navede broj članova nadzornog odbora i uprave, te da se odobre od Vlade visina naknada i plaća članova nadzornih odbora i uprave.
- To su neki neophodni elementi liste tako da će svaki ministar i Vlada jasno biti upoznati sa svim detaljima, kao i drugi, a sve u cilju transparentnosti, dodao je Trhulj.
On je dodao da će se također uvesti da skupština društva može da umanji naknadu nadzornom odboru za propuste u radu i isto tako i upravi.




